Přejít na: Obsah | Hlavní menu | Patička

Chci jinak - Finanční koučink

Rozchod

Není zde "Vaše" téma? Napište

Šok, najednou jsem singles. Jak nastavit finance po rozchodu?

Rozchod je těžké životní období po psychické stránce. Jenže málokdo si uvědomuje, že si bude muset udělat pořádek i v jiných věcech než v hlavě, např. peníze, bydlení.

Saša
Saša

Tak a je to tady. Možná jste to tušili, možná to bylo Vaše přání, každopádně po rozchodu se změní víc věcí, než jen to, že snídáte sami. Mluvím o rozchodu, kdy už jste spolu sdíleli společnou domácnost, ne jen randili párkrát v parku. V tomto blogu se zaměřím na nastavení finančních toků právě po rozchodu. Pravda je taková, že rozchod po několika letech je náročné životní období, které přináší nejednu změnu.

Jedna ze zásadních změn se určitě týká bydlení. Pokud zůstáváte v původním bytě, nemusíte se sice stěhovat, ale zase se Vám razantně navýší náklady na bydlení, o které jste se ve většině případů dělili. Pokud odcházíte ze společného bydlení, můžete si vybrat něco adekvátního svým finančním možnostem, ale zase se Vám zvýší náklady na pořízení a vybavení nové domácnosti. Svým způsobem komfort rozchodu dříve vůbec nebyl z existenčních důvodů možný. Lidé si to zkrátka nemohli dovolit. Dnešní zrychlená doba nám umožňuje stěhovat se a odstěhovávat se, jak se nám líbí. Pokud tedy zvládnete vyřešit bydlení a ostatní životní náklady, máte vyhráno. Co ale dělat, pokud se Vám to nepovede?

                Rada se může zdát jednoduchá až banální. Je to o vyrovnaném rozpočtu. Vaše příjmy musí být jednoduše vyšší než výdaje. Je jedno jestli vyděláte 10 korun a devět utratíte, nebo vyděláte milion korun a utratíte devět set devadesát devět tisíc devět set devadesát devět korun. Pořád jste v plusu. Tohle zvládnete spočítat, pokud jste se dostali alespoň do 5. třídy základní školy. Klidně si to napište do detailu, ať víte, jak na tom ve skutečnosti jste. Pokud máte reálná čísla, můžete se od tohoto bodu odrazit. Zjistíte, kde se dá efektivně ušetřit a kde by to byla hloupost. Nikdy nezapomínejte na fakt že: Důležitější je navýšit příjmy, než osekávat náklady. Klíč k tomuto pravidlu naleznete ve vaší hlavě. Představte si to jako životní mapu, po které jdete do vytouženého cíle. Jen ho musíte znát. O navýšení vašich příjmů zase někdy v příštím díle.

Saša
Saša

Když spolu dva lidé v páru fungují normálně, je tam i zdravý finanční tok a vše je ok. Nepočítají si koruny navíc oproti druhému v příjmech ani výdajích, ale dokážou se rozumně podělit o výdaje za bydlení, jídlo a běžný provoz a zbytné věci, kterými si třeba dělají radost. Co ale nastane po rozpadu takového páru? Rozhodně končí doba komfortu. Náklady se znásobí pro každého singles a je potřeba více vydělávat, nebo šetřit a lépe hospodařit. Moc jiných věcí mezi tím není. K čemu se přikloníte, je na každém z Vás, ale osobně si myslím, že je lepší zkusit více vydělávat než si neustále utahovat opasek. Zkusím sepsat par chytrých rad, které se někdy mohou hodit. A pokud si myslíte, že ne, nikdy neříkejte nikdy.

Rada první - poznejte všechny nutné výdaje. Pokud nevíte o půlce poplatků, které partner hradil, tak máte problém. Zjistěte si všechny složenky a finanční toky potřebné k Vašemu životu a udělejte si přehled, ideálně písemný, ať ho máte na očích a odlehčíte mozku. Nezapomeňte také na běžný provoz jako MHD apod.

Rada druhá – příjmy versus výdaje. Když Vaše příjmy nedosahují Vašich výdajů, máte taky problém. Pokud nezvýšíte svůj příjem tak přistupte k utahování opasku a zbavte se komfortu. Vyměňte byt nebo auto za menší nebo prodejte úplně. Zbavte se toho, co sami neutáhnete a co Vás časem stejně dožene. Historie mnohokrát ukázala, že krátkodobý ústupek z  komfortu znamená následně větší zisk, než když si myslíte, že zachráníte potápějící se loď v dluzích, které Vás stejně stáhnou na dno a budou Vás vyčerpávat mnoho roku.

Rada třetí – Osobní hospodaření. Začněte přemýšlet jako hospodáři, nebo máte opět problém. Pokud to doteď za Vás partner dělal a pokrýval Vaše výdaje a Vy se vezli, tak se koukejte zamyslet, co nastane po rozchodu. Pokud nebudete v plusu, nepřežijete. Málokomu se stane, že se buď dobře narodí, nebo si dobře lehne, proto je důležité umět ovládat svůj osobní finanční balanc a nespoléhat na druhé. A pokud jsou Vaše příjmy nízké, podívejte se po jiné nebo další práci aby se navýšily. Že to nejde? Všechno jde, když se chce.

Rada na závěr – vše zlé je pro něco dobré. Každý rozpad vztahu dlouho bolí, ale zkuste si na tom špatném vzít něco dobrého. Máte třeba jedinečnou příležitost se naučit hospodařit bez spoléhání na druhého. Vaše životní cesta Vás třeba rozpadem vztahu nutí k tomu se zamyslet nad svými dosavadními výkony a tímto Vám umožňuje je vylepšit a napravit. Nikdy nevíte, co nového a třeba lepšího Vás čeká a někdy to za trochu diskomfortu stojí. A pokud jste nyní ve spokojeném partnerství, tak si mé rady můžete vyzkoušet nanečisto. Štěstí přeje připraveným…

Jak přežít rozchod po finanční stránce?

Rozchod - nepříjemná věc pro obě strany. Nejen, že máme co dělat sami se sebou a ještě k tomu řešit dělení majetku a bydlení. Rady a tipy má pro Vás jako vždy Saša a Saša.

Saša
Saša

Rozchod partnerů je vždy bolestivá věc, obvykle pro oba dva.  Pro toho kdo se rozchází i pro toho kdo je opuštěný. Po psychické stránce je to bezmála jedno z nejsložitějších období v životě. O tom jak přežít rozchod, nezhroutit se a začít zase žít plnohodnotný život bylo napsáno už mnoho. Ale jak vyřešit pragmatickou věc jako finance a majetek při rozchodu?

Častou chybou je, když na všechno rezignujete a necháte partnera, aby to „nepodstatné“ v tu danou chvíli vyřešil za Vás. A než se vzpamatujete, přišli jste o dost peněz nebo majetku. Po prvním šoku je dobré si s chladnou hlavou sednout a napsat si co jsme za dobu společného soužití vytvořili, kdo do společného života kolik zainvestoval. Určitě je dobré mít na papíře napsané, co chcete zpět a co necháte partnerovi. A pak druhou variantu, kam až jste maximálně ochotni ustoupit v rámci dohody.

V ideálním případě se s partnerem v klidu dohodnete. V jakémkoli dalším musíte vyjednávat a často pod tlakem. Proto je dobré mít sepsané obě varianty a mít je sebou při vyjednávání. Pokud se nedohodnete, lze využít mediátora, který bude vyjednávat za vás s partnerem, a emoce půjdou stranou. V nejhorším případě se obraťte na advokáta a půjde to přes soud.

Ovšem není nic horšího, než když situaci podceníte a vůbec nic neřešíte. Často se stává, že v době když už člověk chce něco řešit, je pozdě a s danou situací nelze nic udělat a vy si můžete jen nadávat, co jsem to proboha udělal(a). Ztráty bývají ze zkušenosti velké. Pokud si nevíte rady, obraťte se na některého z našich koučů. Mají s tím bohaté zkušenosti. Přeji hodně štěstí a pevné nervy, pokud se právě v takové situaci nacházíte.

Saša
Saša

Pomineme emoce, které jsou i v chlapech hluboké, a podívejme se na to čistě pragmaticky. Je jedno, kde a proč vztah ukončil, prostě je konec pohádky a růžových brýlí a je potřeba začít znovu a taky myslet na budoucnost. Pečení holubi do úst stále nelétají, tak je potřeba začít myslet jinak a oprostit se od spoléhání na partnera. Ukončete nástup a výstup, dveře se zavírají. Je jen na Vás, jestli zůstanete stát na nástupišti a odjede Vám vlak do nového života, nebo do něj nasednete. Jednou Vás na to nástupiště něco dostalo, tak tam asi nemáte stát jak tvrdé Y a jen koukat. Je potřeba začít jednat a udělat restart a tlustou čáru. A k tomu bude potřeba rozum a trochu peněz.

Vztah je o dvou lidech, kteří něco vkládají a něco berou. Vyvíjí se nejen osobnostně, ale také kariérově, lepší pozice, více peněz, zisky z dědictví atd. Partnerství by se s nadhledem dalo popsat jako společnost o dvou majitelích. Každý do něj vkládá svůj podíl dle svých možností a rolí. Časem společnost roste, vyvíjí se a zvedá svojí hodnotu. Jednoho dne se rozhodnete svůj podíl ve společnosti prodat a začne účtování s výsledkem, co za to požaduji a co dostanu. Pokud máte v účtech jasno, máte vyhráno, pokud ne, musíte o to více vyjednávat. A na konci vztahu se špatně vyjednává. Míchají se nám do toho emoce, kterými Vám partner ubližuje a zatemňuje jinak bystré myšlení. Bude to chtít pevnou vůli a jasný cíl, kterého chcete nebo musíte dosáhnout. A nezapomínejte na své nároky. Proč byste měli odcházet s prázdnou taškou jen proto, že jste vydělávali méně a věnovali se provozu domácnosti, výchově dětí nebo celkové podpoře partnera a jeho rozvoji? Bez Vás by třeba nebyl tam, kde je a nenosil domů takové peníze. Oba máte svá práva a své nároky. Je jen na Vás, jak si o ně umíte říci. Pokud toto nedokážete sami, požádejte blízké přátele o pomoc nebo odborníky, kteří se s tím setkávají. Jejich odstup od emocí Vám umožní získat zpět více, než když se pod vlivem stresu o to snažíte sami. Štěstí přeje připraveným a tak buďte Vy Ti chytřejší a nečekejte, kdo s Vámi zamete a kam.

Pokud cítíte, že se blíží konec, připravujte se na to. Ne všechny rozpady vztahu se odehrávají nečekaně. Někdy trvají roky a zbytečně odsávají energii i zdroje. Zesumírujte si život, který jste prožili, poskládejte si účty a nároky a rozlučte se s tím, co bylo. Je potřeba se dívat dopředu. Stanovte si možnosti a schopnosti své a svého blízkého okolí a připravte si scénář odchodu, do kterého zahrnete příležitosti a hrozby a hlavně cíle, za kterými půjdete. Jen světlo na konci tunelu dokáže motivovat.

Netýká se Vás rozpad vztahu? Blahopřeji, i když je mi záhadou, proč Vás blog teda zaujal a dočetly jste ho až sem. Třeba si teď uvědomíte, jak je štěstí vrtkavé a když už nic jiného zkusíte si udělat doma analýzu, čeho jste doposud společně dosáhli a co by Vám zůstalo, kdybyste na to zůstali sami. Třeba Vás to přivede na nové myšlenky.

Není zde "Vaše" téma? Napište